Ana Sayfa»Haberler»Üç boyutlu yazıcıyla yapılan ilk köprü!

Eindhoven kenti yakınlarındaki Gemert kasabasında, çevre yolunun bir parçası olan 8 metrelik köprünün çok önemli bir özelliği var. Dünyanın ilk 3D yazıcıdan çıkan köprüsü bisiklet sürücüleri tarafından kullanılacak.

Üç boyutlu yazıcıyla yapılan ilk köprü!
Üç boyutlu yazıcıyla yapılan ilk köprü!

Bisiklet köprüsü, 800 katman çıktıdan oluşuyor. 3D yazıcıdan alınan çıktılar, köprünün yapıldığı alanda birleştirildi. İnşaatı yapan Bam İnfra şirketinden Jeroen Nuijten’göre, gelecekte üretim aşaması daha kısa sürecek. Nuijten, 3D yazıcı ile üretilen ilk köprünün güvenli olması için uğraştıklarını vurguladı. Köprü, ön gerilmeli ve betonarme olarak yapıldı. Nuijten, köprünün 40 kamyonu taşıyabilecek dayanıklılıkta olduğunu belirterek, “Ama biz sadece bisikletle geçeceğiz” dedi. 

Prof. Dr. Salet’e göre, 3D yazıcıların yaygınlaşması ile inşaat sektöründe birçok kişinin işsiz kalacağı yönündeki kaygılar yersiz. Salet, bu yöntemle beton dökmeye gerek kalnayacağını ancak robot yapımı, bakımı ve kullanımı için çok sayıda insana ihtiyaç duyulacağını söyledi. / Tamamı: hurriyet.com.tr